Members' Login
Donate
header image

Home

A Stronger & Better NSW 

 

Keep NSW Working


  • INTERNATIONAL STUDENT AIRPORT WELCOME DESK OPENS IN SYDNEY

    Thursday, 23 July 2015 Thousands of international students intending to study in NSW will receive support on arrival at Sydney Airport with the opening of the International Student Airport Welcome Desk. Minister for Trade, Tourism and Major Events Stuart Ayres

    12:21 AM - 24 Jul 2015
  • INTERNATIONAL STUDENT AIRPORT WELCOME DESK OPENS IN SYDNEY

    Thursday, 23 July 2015 Thousands of international students intending to study in NSW will receive support on arrival at Sydney Airport with the opening of the International Student Airport Welcome Desk. Minister for Trade, Tourism and Major Events Stuart Ayres

    5:55 AM - 23 Jul 2015
More News

 

Who is your local Liberal?



  • Mike Baird, Premier of NSW

    Mike has represented Manly in the NSW Parliament since 2007. Following the election of the NSW Liberals & Nationals Government on 26 March 2011, he was appointed Treasurer and, in September 2012, he gained the Industrial Relations portfolio. Mike was

    8:36 AM - 3 Mar 2015
  • Gladys Berejiklian, Treasurer of NSW

    Gladys was first elected to the NSW Parliament as Member for Willoughby on 22 March 2003. She has served as Treasurer and Minister for Industrial Relations in the Baird Government since April, 2015. Prior to that, she was appointed Minister

    8:35 AM - 3 Mar 2015
  • Anthony Roberts, Minister for Industry, Resources and Energy

    The Hon Anthony Roberts MP is the Minister for Industry, Resources and Energy in the NSW Government. A Member of the New South Wales Legislative Assembly, he has represented the Electorate of Lane Cove for the Liberal Party since 2003.

    8:34 AM - 3 Mar 2015
  • Jillian Skinner, Minister for Health

    Jillian Skinner is Minister for Health and Minister for Medical Research. She was first elected as the Member for North Shore in February 1994 and has been re-elected at five times. Jillian began her career as a journalist in Melbourne,

    8:33 AM - 3 Mar 2015
  • Andrew Constance, Minister for Transport

    Andrew Constance was sworn in as Minister for Transport and Infrastructure in April 2015 following the re-election of the Baird Government. He previously served as Treasurer and Minister for Industrial Relations, Minister for Finance and Services and Minister for Ageing

    8:32 AM - 3 Mar 2015
  • Brad Hazzard, Minister for Family and Community Services

    Brad is a lifelong resident of the Northern Beaches. He attended Manly West Public School and Manly Boys High School. After his school days, Brad graduated from Macquarie University with a Bachelor of Arts (Environmental Science) and a Diploma of

    8:31 AM - 3 Mar 2015
  • Rob Stokes, Minister for Planning

    Rob Stokes is the NSW Minister for Planning. Prior to this appointment he has served as the Minister for the Environment, Minister for Heritage, Minister for the Central Coast and Assistant Minister for Planning as well as the Parliamentary Secretary

    8:30 AM - 3 Mar 2015
  • Dominic Perrottet, Minister for Finance

    Dominic grew up in the Hills District and was educated at Redfield College and Oakhill College before graduating from Sydney University with a Commerce/Law degree. Before entering Parliament, Dominic worked as a solicitor at Henry Davis York Lawyers in the

    8:29 AM - 3 Mar 2015
  • Gabrielle Upton, Attorney General

    Gabrielle was born and raised in the Eastern Suburbs of Sydney. She was re-elected as Member for Vaucluse at the March 2015 NSW election, and on 2 April 2015, she was appointed as Attorney General. She previously held the position

    8:27 AM - 3 Mar 2015
  • Pru Goward, Minister for the Prevention of Domestic Violence and Sexual Assault

    Pru Goward was elected to the NSW Parliament in March 2007 as the Member for Goulburn. She has served in the position of Shadow Minister for the Environment and Shadow Minister for Women, and from 2008 to March 2011, as

    8:25 AM - 3 Mar 2015
  • John Ajaka, Minister for Ageing, Minister for Disability Services, Minister for Multiculturalism

    The Hon John Ajaka MLC is the Minister for the Illawarra, Minister for Disability Services, and the Minister for Ageing in NSW. He is the Leader of the Liberal Party and Deputy Leader of Government in the Legislative Council. He

    8:23 AM - 3 Mar 2015
  • Stuart Ayres, Minister for Trade and Minister for Sport

    Stuart Ayres MP was elected to the NSW Legislative Assembly on June 19, 2010 representing the electorate of Penrith. Stuart comes from a Defence Force family background which saw him moving around the country until settling in Penrith. He attended

    8:22 AM - 3 Mar 2015
  • Victor Dominello, Minister for Innovation and Better Regulation

    Born and raised in the Ryde area, Victor went to secondary school at Marist Brothers, Eastwood before studying law at university. He trained as a lawyer and was admitted to practice in both the Supreme Court of New South Wales

    8:19 AM - 3 Mar 2015
  • Mark Speakman, Minister for the Environment

    I have a lifelong connection with our local area.I did all my schooling at Caringbah North Public School and Caringbah High School, followed by degrees in law and economics at Sydney and Cambridge Universities. I have lived in the Cronulla

    8:17 AM - 3 Mar 2015
  • David Elliott, Minister for Emergency Services and Minister for Veterans Affairs

    David Elliott is the Minister for Corrections, Emergency Services and Veterans Affairs. He was born in Bankstown in Sydney’s west and attended the Christian Community High School before completing a Bachelor of Arts (History and Asian Studies), a Graduate Certificate

    8:15 AM - 3 Mar 2015
  • Greg Aplin, Member for Albury

    Greg Aplin is one of the longer-serving members of the Legislative Assembly in New South Wales. He represents the electorate of Albury, where the Hume Highway and the Murray River meet. As Chair of the Staysafe Committee he makes recommendations

    5:50 PM - 12 Nov 2014
  • Glenn Brookes, Member for East Hills

    I have lived in East Hills all my life. I grew up here, attended local schools and I’ve worked hard to build up a successful business at Revesby. Now, with my wife Kharen, we’re raising our family here too. Like

    2:16 AM - 6 Nov 2014
  • Adam Crouch, Member for Terrigal

    Adam Crouch is the Liberal Candidate for Terrigal in the March 2015 State Election. He has lived on the Central Coast for the past 15 years with his wife Jill, works as a sales director for an international printing company,

    12:55 AM - 5 Nov 2014
  • David Clarke, Member of the Legislative Council

    David Clarke was re-elected to the NSW Legislative Council on March 28, 2015. David is a member of several Parliamentary Committees including the Committee of the Health Care Complains Commission and the Standing Committee on Law and Justice, of which

    1:43 AM - 4 Nov 2014
  • Kevin Conolly, Member for Riverstone

    Kevin Conolly was elected to the New South Wales Legislative Assembly representing Riverstone on March 26th, 2011. After graduating with a Bachelor of Arts and a Diploma of Education from the University of New South Wales, Kevin helped hundreds of

    7:35 PM - 3 Nov 2014
  • Catherine Cusack, Member of the Legislative Council

    Catherine Cusack is a Liberal Member of the NSW Legislative Council, elected in 2003 and re-elected in 2011. She currently serves as Parliamentary Secretary for Tertiary Education and Skills and is a member of two Committees – General Purpose Standing

    10:43 PM - 31 Oct 2014
  • Mark Coure, Member for Oatley

    As your State Member in the New South Wales Parliament I enjoy serving you and our wonderful community. I am a passionate advocate for our community having spent my entire life living in the area. I’m committed to our area

    10:42 PM - 31 Oct 2014
  • Tanya Davies, Member for Mulgoa

    Serving and helping other people has been a theme of my life. Whether it was the humble beginnings as a shop assistant selling chicken and chips in Newcastle where I grew up, or treating people in the public health system

    10:43 PM - 30 Oct 2014
  • Lee Evans, Member for Heathcote

    Born and bred in the seat I now represent gives me great sense of pride and a decided advantage. I was proudly educated in public education at Loftus Primary school then Engadine High. I met my wife at Engadine High

    9:14 PM - 25 Oct 2014
  • Scott Farlow, Member of the Legislative Council

    Scott Farlow was elected to the NSW Legislative Council in March 2015. Born and bred in Sydney’s Inner West, Scott was educated at Homebush Public School and Sydney Technical High School. Scott became the first person from his family to

    9:13 PM - 25 Oct 2014
  • Melanie Gibbons, Member for Holsworthy

    Melanie Gibbons was elected to State Parliament in March 2011. Following a boundary redistribution, she was elected as the first Member for Holsworthy in 2015. Prior to entering Parliament, Melanie worked in small business and for a disability charity, an

    8:29 PM - 23 Oct 2014
  • Alister Henskens, Member for Ku-ring-gai

    Alister Henskens SC MP was elected to Parliament on 28 March 2015. Born, raised and schooled in Newcastle, NSW, Alister moved to Sydney as an 18 year old to study at the University of Sydney, residing at St Andrew’s College,

    8:15 PM - 21 Oct 2014
  • Shelley Hancock, Member for South Coast

    Speaker of the NSW Legislative Assembly and Member for South Coast, The Hon. Shelley Hancock MP has been a strong advocate for the South Coast region through lobbying for much needed funds for the Princes Highway, additional police resources and

    10:39 PM - 20 Oct 2014
  • Don Harwin, President of the Legislative Council of NSW

    First elected in 1999, Don Harwin serves as the President of the Legislative Council. The principal role of the President is to preside over the House, and act as its spokesperson. The President, along with the Speaker, is responsible for

    1:56 AM - 19 Oct 2014
  • Matt Kean, Member for Hornsby

    Matt entered Parliament in 2011. During his first four years he successfully delivered on several key election promises; with a $120 million upgrade and rebuild of Hornsby Hospital, the establishment of a new $36 million mental health ward, the connection

    7:56 PM - 15 Oct 2014
  • Geoff Lee, Member for Parramatta

    In March 2015 Geoff won the seat of Parramatta for a second consecutive term. Geoff’s election win follows on from his win in 2011 where he received a massive 25.8 per cent swing – winning 62.1 per cent of the

    2:13 AM - 14 Oct 2014
  • Scot MacDonald, Member of the Legislative Council

    Scot MacDonald was elected to the Legislative Council on the 26th March 2011. Scot brings his experiences running a family business for 20 years and 18 months as Executive Officer of Riverina Citrus to the Coalition team. He was Country

    10:34 PM - 12 Oct 2014
  • Natasha Maclaren-Jones, Member of the Legislative Council

    Natasha was elected at the March 2011 State election. Having worked in both the public and private health sectors, Natasha brings to Parliament broad experience in public policy development. Before entering Parliament, Natasha worked as a public affairs and government

    8:39 PM - 11 Oct 2014
  • Shayne Mallard, Member of the Legislative Council

    Shayne was elected to the Legislative Council in March 2015. Prior to entering Parliament, Shayne had an extensive career in local government and policy development in the areas of land use planning, infrastructure, transport and social engagement. He also has

    1:28 AM - 10 Oct 2014
  • Daryl Maguire, Member for Wagga Wagga

    Daryl was elected to State Parliament in 1999 and is currently Parliamentary Secretary for Veterans and The Centenary of ANZAC. He has also served as the Parliamentary Secretary to the Premier for Rural and Regional Affairs, Opposition Whip from 2003-2011

    1:27 AM - 10 Oct 2014
  • Matthew Mason-Cox, Member of the Legislative Council

    Matthew Mason-Cox was elected to the Legislative Council on September 28, 2006. Following the March 2007 NSW State election, Matthew was elected Deputy Leader of the Liberal Party in the Legislative Council and appointed Shadow Parliamentary Secretary for Treasury. Matthew

    8:06 PM - 9 Oct 2014
  • Bruce Notley-Smith, Member for Coogee

    I have been a Liberal politician since 2000 when I was first elected as a Councillor to Randwick City Council. I served as Mayor for two years, from 2007 to 2009. In March 2011 I was elected to the NSW

    10:32 PM - 8 Oct 2014
  • Jonathan O’Dea, Member for Davidson

    Jonathan was elected Member for Davidson in 2007 and is the Parliamentary Secretary for Major Events and Tourism, having served in Parliament’s last term as Chair of the Public Accounts Committee. He holds two Masters degrees (in Business Administration and

    7:29 PM - 7 Oct 2014
  • Eleni Petinos, Member for Miranda

    Eleni Petinos was born and raised in the Sutherland Shire and understands the issues that are most important to the community. She has worked as a solicitor and is currently a policy adviser in social services. As the Liberal Candidate

    8:03 PM - 5 Oct 2014
  • Chris Patterson, Member for Camden

    Chris moved to Camden in 1984. After finishing his schooling, he managed his families’ hospitality business for over 20 years. During this time Chris studied to gain his qualifications in hospitality management and shared his passion for this field teaching

    1:12 AM - 2 Oct 2014
  • Greg Pearce, Member of the Legislative Council

    The Hon Greg Pearce MLC has been a Member of the NSW Legislative Council since 1 November 2000. Greg’s current term of service expires on 1 March 2019. With a passion for the community and environment, Greg has been involved

    5:57 PM - 1 Oct 2014
  • Peter Phelps, Member of the Legislative Council

    Dr Peter Phelps is a Liberal Member of Parliament, elected in 2011, and is the Government Whip in the NSW Legislative Council. He was previously a Ministerial Adviser and Chief of Staff to a number of Ministers in the Howard

    8:41 PM - 29 Sep 2014
  • Jai Rowell, Member for Wollondilly

    Jai Rowell was elected to the NSW Parliament as the Member for Wollondilly in 2011. Jai is a passionate advocate for infrastructure in Wollondilly. Over the past four years Jai and the Baird Government has delivered sewerage connections to towns

    6:28 PM - 25 Sep 2014
  • John Sidoti, Member for Drummoyne

    Since being elected to the NSW Parliament in 2011, John has delivered a number of significant achievements for the electorate including a new dialysis unit at Concord Hospital, an extension to the Bay Run at Drummoyne, increased rail and ferry

    7:10 PM - 22 Sep 2014
  • Mark Taylor, Member for Seven Hills

    Mark Taylor was born and raised in Old Toongabbie, playing cricket and soccer for the Winston Hill Bears and attending Model Farms and James Ruse Agricultural High Schools. Mark’s father, a former Acting NSW Police Commissioner, instilled in his children

    7:50 PM - 17 Sep 2014
  • Damien Tudehope, Member for Epping

    Damien and his wife Diane have lived in the North West for 25 years, working and raising their nine children in the Epping community. Having operated childcare centres for a number of years, Damien understands the everyday concerns and problems

    7:52 PM - 16 Sep 2014
  • Gareth Ward, Member for Kiama

    Gareth Ward is a Member of the New South Wales Legislative Assembly representing the Kiama electorate since March 2011, having been re-elected in March 2015. On 5th May 2015, Gareth was officially appointed as Parliamentary Secretary to the Premier for

    2:09 AM - 14 Sep 2014
  • Ray Williams, Member for Castle Hill

    Ray is a member of the NSW Legislative Assembly, being first elected to parliament in 2007 following a term as councillor on the Hills Shire Council. Ray is currently the Parliamentary Secretary to the Premier for Western Sydney. Prior to

    9:19 PM - 13 Sep 2014
<
>

Mike Baird’s Clear Plan To Keep NSW Working


10273106_514189415375971_6730152461739338325_o

The NSW State economy is back where it belongs – at Number One
• NSW Is the fastest growing economy in Australia
• NSW’s AAA credit rating reaffirmed
• Supporting the creation of over 120,000 jobs
• Bringing Labor’s debt under control
• Boosting housing supply to meet demand and improve housing affordability

Issue_Transport_NSW

The Baird Liberal Team is improving transport across the state
• Delivering 12,000 extra weekly public transport services since March 2011
• Continuing work on the North West Rail Link – due to open in 2019
• Delivered the Inner West Light Rail extension and South West Rail Link
• Rolling out the Opal card to more users with more than 2 million cards now issued and the rollout of Opal across all public transport modes complete

NWRL-Premier-&-Minister

The Baird Liberal Team is building Sydney’s missing road links and busting congestion to ensure people spend less time stuck in traffic and more time at home
• Delivering WestConnex – Australia’s biggest urban road project
• Continuing work on the $3 billion NorthConnex project, which will create 8,700 jobs for NSW
• Tackling congestion on Sydney’s busiest roads with $300 million to fix our 32 worst corridors
• Fast-tracking the upgrades of the Pacific Highway use

Issue_Health_NSW

The Baird Liberal Team is delivering better frontline health services
• Spending nearly $5 billion to rebuild and expand hospitals across the State
• Increased the Health budget by more than 20 per cent to $19.9 billion
• Treating more patients on time in Emergency Departments
• Added an additional 2,800 nurses since March 2011

canstockphoto0316911_2

Under the Baird Government, NSW Police Force numbers are at record highs
• Recruiting a further 310 police officers in addition to the 679 officers recruited since 2011
• Bringing authorised strength of the Police Force to 16,485, with a commitment to increase it to 16,665 by August 2015
• Giving the police the powers and resources they need to keep us safe

Issue_Education_NSW

The Baird Government has implemented wid-ranging reforms in our schools, vocational education and training, and early childhood that are leading to better student results
• Improving the quality of teaching in schools, improving outcomes for all students, and giving schools greater authority to meet the needs of their communities
• Committing close to $3.2 billion in school infrastructure and maintenance since March 2011
• Creating 60,000 extra vocational training places this year alone and targeting training so that people can do the courses that will get them a job

Issue_Roads_NSW

The Baird Liberal Team is committed to protecting the vulnerable in our community
• Assisting more than 140,000 people across NSW with disability by signing up to the National Disability Insurance Scheme – the first state to do so
• Investing more than half a billion dollars over the next three years to better prevent and address homelessness
• Committing $343 million to fund pensioners and seniors concessions cut by the Federal government